Готуємось до НМТ

Конкурсний бал 2025: як розрахувати та правильно вибрати четвертий предмет НМТ

 

Вступ

 Зберегти

Міністерство освіти і науки заохочує вступників 2025 обирати ті вибіркові предмети НМТ, які є профільними для їхньої майбутньої спеціальності. Для цього у формулі конкурсного бала 2025 закладено показник К4макс. Пояснюємо, що він означає та як профільний вибірковий предмет НМТ впливатиме на обчислення конкурсного бала для вступу у 2025 році.

Докладні пояснення з прикладами розрахунку конкурсного бала для звичайних та творчих спеціальностей, а також для вступників, що подаватимуть результати НМТ 2022-2024 ми висвітлювали в матеріалі Вагові коефіцієнти та конкурсний бал. У цій статті акцентуємо на змінах у формулі, які пропонує МОН, щоб надавати перевагу абітурієнтам, які краще підготовлені до майбутнього фаху.

У 2025 році вступники можуть обрати будь-який вибірковий предмет НМТ незалежно від спеціальності, на яку планують вступати. Однак більшу вагу при обчисленні конкурсного бала для кожної спеціальності матиме профільний предмет. Наприклад, для спеціальності «Економіка» серед вибіркових предметів профільною є географія, для «Психології» — біологія, а для спеціальності «Комп’ютерні науки» — фізика. Переглянути профільні предмети для різних спеціальностей ви можете в таблиці з ваговими коефіцієнтами — чим більший показник, тим важливіший цей предмет для спеціальності. 

Навіть якщо ви не обиратимете на НМТ профільний вибірковий предмет, він все одно впливатиме на розрахунок вашого конкурсного бала 2025, адже це враховано у формулі.

Формула конкурсного бала 2025

Щоб вам було легше розуміти складові формули, одразу наводимо розшифровку всіх абревіатур формули конкурсного бала 2025:

  • К1, К2… — вагові коефіцієнти предметів НМТ для кожної спеціальності;
  • К4макс — максимальне значення предметного коефіцієнта з вибіркового предмета НМТ для відповідної спеціальності;
  • КТ — ваговий коефіцієнт оцінки творчого конкурсу;
  • П1, П2… — ваші бали з предметів НМТ;
  • ТК — ваша оцінка за творчий конкурс (якщо складали це випробування);
  • ОУ — бал від 0 до 10 за успішне закінчення у рік вступу підготовчих курсів (у разі якщо проходили такі курси та вступаєте в цей університет на спеціальність з підтримкою від держави; якщо не проходили такі курси, то пропускайте цей показник).

Формула конкурсного бала 2025 залежить від того, за результати НМТ якого року ви вступаєте.

  • Формула конкурсного бала за результатами НМТ 2025 року:

Конкурсний бал (КБ) = (К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3 + К4 × П4 + КТ × ТК) / (К1 + К2 + К3 + (К4 + К4макс) / 2 + КТ) + ОУ.

Тобто в знаменнику — середнє арифметичне між коефіцієнтом четвертого предмета, який ви обрали, та максимальним значенням вагового коефіцієнта для певної спеціальності.

  • Формула конкурсного бала за результатами НМТ 2024 року:

КБ = (К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3 + К4 × П4 + КТ × ТК) / (К1 + К2 + К3 + К4 + КТ) + ОУ.

  • Формула конкурсного бала за результатами НМТ 2022, 2023 років:

КБ = (К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3 + КТ × ТК) / (К1 + К2 + К3 + КТ) + ОУ.

Остаточно конкурсний бал множиться на регіональний (РК) та галузевий (ГК) коефіцієнти.

Як порахувати бали НМТ для вступу 2025

Розберемо на прикладі, як працює ця формула. Уявімо, що ви плануєте вступ на спеціальність D3 «Менеджмент», для якої найвищий коефіцієнт серед вибіркових предметів має географія — 0,35, тобто це і буде К4макс. Творчий конкурс для вступу тут не передбачено, тому КТ та ТК у формулі не буде. Також для зручності підрахунку припустимо, що всі тести на НМТ 2025 ви склали на 170 балів. Тепер порівняймо, як змінюватиметься ваш конкурсний бал залежно від складеного вибіркового предмета.

  • Якщо ви обрали профільний предмет географію:

КБ = (0,35 × 170 + 0,4 × 170 + 0,25 × 170 + 0,35 × 170) / (0,35 + 0,4 + 0,25 + (0,35 + 0,35) / 2 ) = 170.

  • Якщо ви обрали не профільний предмет для цієї спеціальності, наприклад, біологію:

КБ = (0,35 × 170 + 0,4 × 170 + 0,25 × 170 + 0,2 × 170) / (0,35 + 0,4 + 0,25 + (0,2 + 0,35 / 2) = 160.

Як бачимо, у знаменнику завжди К4макс. Тобто якщо ви обрали не профільний предмет, ваш бал буде нижчим, тому що максимальний коефіцієнт профільного вибіркового предмета знаходиться в знаменнику формули.

Отже, хоча вступ із будь-яким вибірковим предметом залишається можливим, переваги матимуть абітурієнти, які обрали профільний предмет, оскільки їхній конкурсний бал буде вищим. Тому радимо вже на етапі підготовки до вступних іспитів зважливо підходити до вибору майбутньої спеціальності та додаткового предмета НМТ.

Залишайтеся в курсі всіх новин та отримуйте фахові консультації зі вступу 2025, підписавшись на телеграм-канал для абітурієнтів.

 

МОН змінило формулу розрахунку конкурсного бала для вступу

Міністерство освіти і науки змінило формулу, за якою буде розраховуватись конкурсний бал вступників до закладів вищої освіти

Відповідну оновлену формулу містить Порядок прийому до закладів вищої освіти, оприлюднений МОН.

Зокрема, у розрахунку, як і минулі роки, будуть використовуватись рейтингові бали з чотирьох предметів НМТ, кожен з яких буде помножений на ваговий коефіцієнт цього предмета для конкретної спеціальності.

Водночас у 2025 році ваговий коефіцієнт четвертого предмета у формулі буде обраховуватись за додатковим алгоритмом.

Він передбачає використання суми вагового предметного коефіцієнта та максимально можливого коефіцієнта за четвертий предмет, поділеної на 2.

У Міністерстві освіти наголошують, що такі зміни у формулі дозволять підвищити вагомість профільного четвертого предмета і змусить вступників свідомо підходити до вибору додаткового (четвертого) предмета НМТ.

У МОН очікують, що вступники до вишів на інженерні чи технічні спеціальності тепер частіше обиратимуть у якості четвертого предмета хімію і фізику, які були аутсайдерами минулорічних вступних кампаній.

Для отримання оперативної інформації про проведення ЗНО/НМТ та вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram.

 

Реєстрація для участі в НМТ триватиме протягом 6 березня ー 3 квітня. З-поміж обов’язкових документів, копії яких потрібно завантажити під час реєстрації, є документ, що підтверджує інформацію про освіту.

Для цьогорічних випускників це довідка з місця навчання, у якій має бути зазначено: «він (вона) у 2025 році завершує здобуття повної загальної середньої освіти в (назва закладу освіти)». Довідка, у якій напишуть іншу фразу (наприклад: «він (вона) навчається в (клас) в (назва закладу освіти)») або не зазначать номера й дати її видавання, не буде підтвердженням факту здобуття особою повної загальної середньої освіти у 2025 році і стане підставою для відмови в реєстрації.

Ті вступники, які в поточному році здобудуть повну загальну середню освіту (еквівалентну курсу повної загальної освіти в Україні) у закордонному закладі освіти, мають завантажити копію нотаріально засвідченого перекладу довідки з місця навчання (із закордонного закладу освіти), у якій буде зазначено: «він (вона) завершує здобуття повної загальної середньої освіти у 2025 році в (назва закордонного закладу освіти)».

Цьогоріч розширено перелік документів про освіту для випускників минулих років. Відтак учасники цієї категорії мають завантажити до персонального кабінету один із таких документів: документ про повну загальну середню освіту, документ про здобутий  освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, документ про здобутий освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра, документ про здобутий ступінь вищої освіти, виписка з Реєстру документів про освіту ЄДЕБО, яка  підтверджує наявність у ньому одного із зазначених документів про освіту. Потенційні учасники НМТ можуть самостійно завантажити сканкопію / фотокопію одного з документів про освіту, де буде зазначено його назву, серію (за наявності), номер, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) власника, інформацію про здобуття відповідної освіти. Передати копію цифрового документа про освіту можна також за допомогою застосунку Дія.

Вступники, які раніше здобули повну загальну середню освіту в закордонному закладі освіти (еквівалентну курсу повної загальної освіти в Україні), мають завантажити копію відповідного документа. Якщо документ оформлено іноземною мовою, необхідно додати нотаріально засвідчений його переклад.

Із вимогами до завантаження сканкопій / фотокопій документів рекомендуємо ознайомитися за посиланням. 

 

 

6 березня розпочнеться реєстрація для участі в національному мультипредметному тесті (НМТ). Результати цього іспиту дадуть змогу потенційним бакалаврам взяти участь у конкурсі для вступу до закладів вищої освіти України.

А от про те, як відбуватиметься реєстрація на участь у вступному випробуванні, яких кроків слід дотримуватися, аби вона була успішною, якими будуть зміст та структура предметних тестів НМТ у 2025 році, на що варто зважати, готуючись до іспиту, коли і звідки учасники / учасниці НМТ дізнаються про місце проходження тестування, говоритимемо 3 березня о 15:00 у прямому етері на нашому YouTube-каналі .

Цей вебінар розпочне низку випусків «НМТ-2025: ви запитуєте — ми відповідаємо» від команди Українського центру оцінювання якості освіти.

До 11:00 3 березня всі охочі можуть поставити запитання за посиланням.

Анімація завантаження Завантаження…
Лого EAD Надто довго?

Перезавантажити Перезавантажити документ
| Відкрити Відкрити в новій вкладці

Download [11.77 MB]

Анімація завантаження Завантаження…
Лого EAD Надто довго?

Перезавантажити Перезавантажити документ
| Відкрити Відкрити в новій вкладці

Ефективна підготовка до ЗНО: тематичні добірки тестових завдань

Майбутні учасники ЗНО мають змогу зробити процес підготовки до тестування ефективнішим за допомогою тематичних добірок тестових завдань з необхідних предметів.

Для цього варто скористатися спеціальним розділом платформи ЗНО-ОНЛАЙН, у якій всі завдання зовнішнього оцінювання з кожного предмета розподілені за темами.

Розподіл здійснений провідними фахівцями в галузі підготовки до ЗНО відповідно до чинних програм тестування.

Таким чином користувачі зможуть опрацювати весь обсяг змісту, необхідний на тестуванні з певного предмета, і бути готовими до виконання завдання з будь-якої теми під час проходження зовнішнього оцінювання.

У кожній предметній добірці завдання розподілено за розділами, темами й підтемами. Це дає можливість впродовж одного відрізку самостійної роботи або одного заняття з репетитором зосередитися на виконанні завдань конкретного тематичного спрямування.

Обравши певний тематичний набір завдань і опрацювавши його, учасники зможуть швидко з’ясувати, на якому рівні засвоєна ця тема. Темам, які засвоєні гірше, варто буде приділити особливу увагу впродовж підготовки до тестування.

Наразі на сайті доступні тематичні добірки з усіх основних предметів ЗНО: української мови і літературиісторії Україниматематикигеографіїбіологіїфізики та хімії.

Користуйтеся розділами з тематичними добірками завдань для дієвої підготовки до тестування зовнішнього оцінювання.

УКРАЇНСЬКА МОВА І ЛІТЕРАТУРА

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

МАТЕМАТИКА

ГЕОГРАФІЯ

БІОЛОГІЯ

ФІЗИКА

ХІМІЯ

Анімація завантаження Завантаження…
Лого EAD Надто довго?

Перезавантажити Перезавантажити документ
| Відкрити Відкрити в новій вкладці

Download [185.00 B]