Пожежна безпека в школах, таборах і дитячих садках: що варто перевірити
Трагедія в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу ще раз поставила питання про важливість пожежної безпеки в будівлях, де знаходяться діти. Президент Володимир Зеленський доручив Кабміну і органам місцевої влади провести перевірку стану протипожежної безпеки закладів, установ та організацій з масовим перебуванням людей. Проте ви самі маєте можливість перевірити, чи відповідає ваш заклад нормам протипожежної безпеки.
У серпні 2016 року Міносвіти прийняло нові Правила пожежної безпеки для навчальних закладів і установ системи освіти України.
Перше, на кого покладається обов’язок з пожежної безпеки, це керівник установи. Він повинен визначити відповідального за пожежну безпеку, забезпечити розробку плану евакуації (орієнтовний план евакуації), розробити інструкцію для працівників про евакуацію здобувачів освіти.
Навчання та практичні тренування співробітників повинні проводитися раз у півріччя, і це повинно фіксуватися в журналі.
План евакуації повинен оновлюватися мінімум раз на три роки.
Перелік документів в закладах освіти з пожежної безпеки:
- наказ про призначення відповідального за пожежну безпеку;
- порядок проходження працівниками інструктажів з питань пожежної безпеки;
- порядок проведення протипожежних тренувань;
- інструкції про заходи: в закладі освіти, під час масових заходів, в навчальних кабінетах, в кабінеті (лабораторії) фізики, дії працівників під час евакуації у випадку пожежі.
Перед початком навчального року (або сезону літніх канікул) усі установи і заклади освіти або відпочинку повинні бути перевірені і прийняті в роботу спеціальними комісіями. Створюються вони місцевим управлінням освіти і ДСНЧС. До складу комісії повинен увійти представник органу державного нагляду у сфері пожежної безпеки.
ОБЛАДНАННЯ
Що стосується обладнання для гасіння пожежі, то в звичайних навчальних кабінетах, спальних і групових приміщеннях дитсадків та таборів, на кожен поверх має бути не менше двох вогнегасників (наприклад, водопінні із зарядом на 9 кг або сухих з зарядом не менше 5 кг, вуглекислотного з зарядом на 3,5 кг).
У кожному кабінеті хімії, фізики, біології, лабораторіях – не менше одного вогнегасника на приміщення.
У кабінетах інформатики, радіотехнічних приміщеннях – не менше одного пінного і одного вуглекислотного вогнегасника на приміщення.
У спортзалах, майстеренях – не менше двох на приміщення.
У гаражах, на стоянках – не менше двох на приміщення і плюс на території повинен бути ящик з піском і лопатою.
Якщо при школі, садку або таборі є котельня, то в ній обов’язково повинен бути ящик з піском.
Вогнегасники не повинні бути простроченими. За цим потрібно уважно стежити. Інакше в потрібний момент вони просто не спрацюють.
Забезпечувати установи обладнанням повинно місцеве управління освіти. Вони ж повинні обладнати навчальні заклади системами оповіщення людей про пожежу та зовнішнім і внутрішнім протипожежним водопостачанням.
Крім вогнегасників, до переліку засобів гасіння входять покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу розміром 2 х 2 метра, бочки з водою, пожежні відра, совкові лопати.
УМОВИ В БУДИНКАХ
Вимоги пожежної безпеки території прості. Дороги і проїзди до будинків повинні бути вільні.
Забороняється палити листя, а саме листя і суху траву повинні регулярно вивозити з території.
У кожному приміщенні будівлі повинна висіти табличка з даними про відповідального за пожежну безпеку, номером телефону найближчого пожежно-рятувального загону та інструкція про дії на випадок пожежі.
Під час навчання двері евакуаційних виходів дозволяється закривати тільки зсередини і ні в якому разі не на ключ. Тільки засуви і гачки, які легко прибираються і двері, які легко відкриваються.
Також заборонено встановлювати решітки та інші незнімні сонцезахисні, декоративні та архітектурні пристрої на вікнах приміщень, де перебувають діти, на сходових клітках, в коридорах, холах та вестибюлях.
Заборонено використовувати електроплитки, кип’ятильники, електрочайники, газові плити тощо для приготування їжі (за винятком спеціально для цього обладнаних приміщень).
На шляхах евакуації не повинно бути дзеркал, порогів, виступів, турнікетів, розсувних і піднімальних дверей.
На дерев’яних конструкціях повинна бути виконана вогнетривка обробка.
У залах для культмасових заходів обов’язково має бути не менше двох еваковиходів.
Крісла повинні бути скріплені між собою, а килими повинні кріпитися до підлоги.
Очищення димоходів та печей від сажі потрібно проводити перед початком опалювального сезону і під час нього – опалювальні печі на твердому паливі – раз на три місяці, кухонні плити та кип’ятильники (в спеціальних місцях) – раз на місяць.
Їх чистка повинна фіксуватися в спеціальному журналі.
Внутрішні кран-комплекти (гідранти) перевіряютья раз на півроку. Причому не тільки візуально але і пуском води. При цьому їх з’єднувальні головки повинні відповідати встановленим на пожежних кранах.
Результати перевірок теж фіксуються в спеціальному журналі.
За все це відповідають керівники установ.
ЩО РОБИТИ ПРИ ПОЖЕЖІ: покрокова інструкція
У разі пожежі, задимлення, виявлення запаху горіння працівник закладу або установи повинен:
- зателефонувати до найближчого пожежно-рятувального загону;
- включити систему оповіщення про пожежу;
- допомогти почати евакуацію людей;
- повідомити про пожежу керівника установи.
Він, в свою чергу, повинен, крім організації евакуації:
- викликати медслужби;
- організувати перевірку за списками здобувачів освіти (чи всі вийшли з будівлі);
- виділити для зустрічі людину, яка проведе пожежних до вододжерел;
- відключити мережі електро-, газопостачання, вентиляції;
- організувати гасіння наявними засобами і евакуацію цінних речей.
- під час евакуації – НЕ ЗАЛИШАТИ НІКОГО БЕЗ НАГЛЯДУ!
- виставити пост біля входу, щоб ніхто з дітей не повернувся в будівлю;
- перевірити всі приміщення. щоб там не залишилося дітей;
за можливості – утриматися від відкриття вікон і дверей (не розбивати скло). Це може сприяти поширенню вогню.
Відбулася зустріч з представниками Державної служби якості освіти у Хмельницькій області
У приміщенні управління освіти виконавчого комітету Славутської міської ради відбулася зустріч освітянських управлінців, методичних працівників, керівників закладів загальної середньої освіти Славутської міської об’єднаної територіальної громади та керівників освітніх закладів об’єднаних територіальних громад Славутського району з Валерієм Олійником (начальник управління Державної служби якості освіти у Хмельницькій області), Вірою Казимир (заступник начальника управління Державної служби якості освіти у Хмельницькій області) та Оксаною Отрошко (головний спеціаліст Державної служби якості освіти у Хмельницькій області).
Розпочала захід Ельміра Перепелиця, начальник управління освіти, яка звернула увагу присутніх на змінах в законодавстві освітньої галузі, зокрема на створенні Державної служби якості освіти в Хмельницькій області.
У своєму виступі Валерій Олійник окреслив коло питань, якими займається Державна служба якості освіти, а також зупинився на окремих аспектах формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти відповідно до статті 45 Закону України «Про освіту».
Вірою Казимир презентована «Абетка для директора». Це траєкторія успіху для кожної школи із рекомендаціями та першими кроками щодо створення й побудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти. У виступі наголошувалося на відкритості процесу, необхідності розробки стратегії розвитку освітніх закладів, постійної самооцінки освітньої діяльності.
Головний спеціаліст ДСЯО Оксана Отрошко надала практичні рекомендації щодо формування системи внутрішнього контролю в закладах загальної середньої освіти.
Також розглядалися актуальні питання процедури інституційного аудиту, сертифікації вчителів та академічної доброчесності.
У процесі роботи працівникам управління були дані вичерпні відповіді на питання, які цікавили присутніх на зустрічі.
Загалом зустріч пройшла змістовно, фахово й невимушено.