Відбувся Всеукраїнський семінар-практикум «Національно-патріотична та туристсько-краєзнавча діяльність закладів позашкільної освіти в умовах пандемії»
23 жовтня 2021 року у місті Славуті відбувся третій, заключний день Всеукраїнського семінару-практикуму директорів обласних та Київського міського центрів національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді, станції юних туристів за темою «Національно-патріотична та туристсько-краєзнавча діяльність закладів позашкільної освіти в умовах пандемії», який стартував у м.Хмельницький 21 жовтня 2021року. Участь у семінарі взяли понад 20-ть осіб з різних регіонів України.
З вітальним словом до присутніх звернувся міський голова Василь Сидор, який наголосив на величезному значенні національно-патріотичного виховання молоді, його ціннісних орієнтирів, необхідності формування активної громадянської позиції для утвердження національної ідентичності громадян на основі духовних цінностей Українського народу, національної самобутності.
Під час теоретичного модуля Ельміра Перепелиця, начальник управління освіти Славутської міської ради, ознайомила присутніх з функціонуванням освітньої галузі Славутської ТГ, яка є відкритим простором для змін та сталого розвитку. Ельміра Миколаївна звернула увагу учасників семінару на те, що національно-патріотичне виховання дітей та учнівської молоді сьогодні є пріоритетною складовою змісту роботи закладів освіти, головним завданням яких є формування моральної поведінки, активної життєвої позиції, правил співжиття, єдності слова і діла в підростаючої особистості, готовності брати активну участь у житті своєї держави. У Славутській громаді склалась система роботи з національно-патріотичного виховання, яка охоплює всі рівні.
Відповідно до цільової програми національно-патріотичного виховання у закладах освіти громади на кожному уроці формуються громадянські компетентності, проводяться години спілкування, виховні заходи, приурочені знаменним датам, ознайомленню з історією рідного краю, звичаями і традиціями українського народу, видатними людьми України тощо. Традиційним стало відзначення Дня Соборності, річниці Небесної сотні і подій на Майдані, Шевченківських днів, Дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги у Другій світової війні, Дня матері, Дня захисту дітей, Дня міста, Дня Захисника України, Дня української писемності і мови, Дня гідності і свободи, Дня Збройних Сил України та інших свят, квести, участь у Всеукраїнському патріотичному забігові “Шаную воїнів, біжу за героїв України”, посвята у козачата, джури. Напередодні дня захисників та захисниць України 96 учнів 7-8 класів урочисто посвячені в джури.
Сприяє формуванню готовності школярів до захисту батьківщини і предмет Захист України.
Особливе місце у цій системі займає Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»). У кожній школі створено рої, зараз ведеться робота по реєстрації куренів.
Щорічно проводиться міський етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У 2021 році рої середньої та старшої групи брали участь в обласних он-лайн конкурсах, триденному таборуванні, обласному таборуванні. Рій середньої групи ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 «Славутські козаки» гідно представляв Хмельниччину на заключному етапі гри в Кропивницькому. Рій молодшої вікової групи Славутської гімназії № 7 став переможцем обласного конкурсу звітів роїв та вдруге взяв участь у зльоті активістів, який проходив у Закарпатті. Досвідом, здобутим під час Зльоту у якості чотової поділилась одинадцятикласниця ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Савчук Дарія.
Учасники семінару переглянули відеоролик про таборування роїв громади під час міського етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Вихованці рою «Нащадки вільних» продемонстрували показовий виступ зі зброєю.
Людмила Бродюк, вихователь-методист ЗДО№2 «Подоляночка» презентувала досвід педагогічного колективу щодо реалізації козацької педагогіки в закладі та здійснила віртуальний екскурс музеєм козацької слави.
Про використання надбань козацької педагогіки в системі роботи гуртків військово-патріотичного напрямку на прикладі Великорадогощанського січового товариства розповів Микола Мельник, керівник гуртка «Радигаст» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.
Олена Матус, директор Нетішинського комунального позашкільного навчального закладу «Центр туризму і краєзнавства учнівської молоді», поділилася досвідом організації військово-патріотичного виховання в закладі.
Інноваційні форми виховання громадянина –патріота, фізично-загартованої, творчої особистості в позашкільній освіти представлено Олександром Лук’янчуком, директором Славутського дитячо-юнацького центру туристської та екологічної роботи.
Під час практичного модуля учасники семінару взяли участь у майстер-класах, практикумах на базі Славутського дитячо-юнацького центру туризму та краєзнавства та екологічної роботи.
Варто зазначити, що під час семінару-практикуму, робота якого тривала три дні, його учасники переконалися, що така система роботи з національно-патріотичного виховання передбачає забезпечення гармонійного співвідношення різних методів виховання учнів, які у майбутньому будуть без вагань служити на славу Україні.